Agenda

#PeoplevsOilGas Summit

Friday, Nov. 17th – Monday, Nov. 20th

(subject to change)

To download the full Welcome Packet & Agenda, click here.

FRIDAY

8:15-9:15 Breakfast

9:00am Registration Opens – Frick


ALL DAY:

9:00am-6:00pm Childcare Opens -Conference Room C

9:00am -6:00pm Art build -Riverboat

9:00am- 6:00pm Logistics/Digital Office- Conference room D

9:00am- 6:00pm Luggage room – Phillips Room


9:20-10:20am Issue Panels:

1. Climate & Infrastructure – Conference Room A

-Steve Kretzmann, Oil Change International
-Cherri Foytlin, Bold Louisiana
-Sara Shor, 350.org

2. Wet Gas = Chemicals = Plastics – Conference Room B

-Elise Gerhart, Camp White Pine
-Priscilla Villa, Earthworks
Patrice Tomcik, Mars Parent Group / MCAF


10:30-11:30am Issue Panels:

1. Working with Landowners to Stop Fossil Fuel Infrastructure inc. How to Stop Eminent Domain – Conference Room A

Carolyn Reilly, Bold Virginia
-Phyllis Hasbrouck, WiSE Alliance
-Brian Jorde, Domina Law Group

2. Follow the Money: Funders of Fossil Fuel Infrastructure & How to Pressure Them to Stop – Conference Room B

Sandy Buchanan, Institute for Energy Economics and Financial Analysis
-Scott Parkin, Rainforest Action Network


11:30-12:30 LUNCH BREAK – Frick

12:40-1:00 pm Orientation & Welcome – Frick

-Indigenous welcome
– Jennifer Krill, Earthworks
– Ross Hammond, STAND.earth
– People VS Oil and Gas Host Committee

1:00-1:50pm Grounding in This Place: A Welcome From Local Pittsburgh Organizers – Frick

Elise Alcyone, Camp White Pine
-Thaddeus Popovich, Allegheny County Clean Air Now
-Loretta Weir, Marcellus Protest

2:00-2:45pm Group Introductions & Seeding Collaboration – Frick

This will be the space to meet other participants, and begin to discuss ways we can be collaborating to further build the fossil fuel resistance movement.


3:00-4:00pm Issue Panels:

1. Climate Justice and Jobs – Conference Room A

-Pedro Cruz, Sierra Club
-Patrick Young, SEIU Healthcare Pennsylvania

2. Indigenous Sovereignty & Fossil Fuel Fights: Legal, Policy, and Communications Strategies – Conference Room B

Niisii Guujaaw, Haida Gwai and Swiilawiid project
-Freddie Xwenang Lane, Lummi Indian Nation
-Madonna Sitting Bear, Native Organizers Alliance
-Guy Reiter, Menomnee Nation

3. Womb to Tomb: Gas / Oil Distribution Cycle & Points of Intervention – Monogaleha

Yvette Arellano, Texas Environmental Justice Advocacy Services
-Tracy Carluccio, Delaware Riverkeeper Network
-Matt Krogh, STAND.earth
-Mike Ewall, Energy Justice Network


BREAK 4:00-4:30


4:30-5:30pm Issue Panels:

1. Coal Impacts from Mines to Power Plants – How We Fight – Conference Room A

Patrick Grenter, Sierra Club
-Dustin White, Ohio Valley Environmental Coalition
-Sarah Martik, Center for Coalfield Justice

2. Drivers of Expansion: Intervening to Prevent the Next Wave – Conference Room B

-Lorne Stockman Oil Change International
Jennifer Krill, Earthworks
-Andy Pearson, MN350.org
-Lisa Hamilton, Center for International Environmental Law

3. Rapid Response to Fossil Fuel Disasters – Monogaleha

-Natalia Cardona, 350.org
-Fred Millar, Consultant
-Donna Lisenby, Waterkeeper Alliance

4. Communities at risk from FERC and Natural Gas Distribution – Allegheny

Ted Glick, Beyond Extreme Energy
-Kelly Martin, Sierra Club
-David Wooley Keyes & Fox, LLP


5:45pm Announcements and Logistics – Lawrence Welk Room (Mezzanine Level)

6:15-7:45pm Reception and Happy Hour – Lawrence Welk Room

7:45pm Movement Unity Scroll- Lawrence Welk Room

8:00-10:00pm Music by Afro Yaqui Music Collective  – Lawrence Welk Room

SATURDAY

8:00-9:00am Breakfast and Welcome – William Penn Ballroom


ALL DAY

9:00am Registration Opens – Frick

9:00am- 6:00pm Childcare Opens -Conference Room C

9:00 am- 6:00 pm Art build -Riverboat

9:00am- 6:00pm Logistics/Digital Office- Conference room D


STORY PANELS: These sessions provide attendees with an opportunity to hear the personal stories from the frontlines of our movement

9:00-10:00am Story Panel 1st Block

1. Fracking & Frac Sand Mining – Sternwheeler

John Fenton Stop the Frack Attack
-Robert Nehman Allamakee, County protectors/ Stop the Frack Attack
-Pat Popple, Save the Hills Alliance

2. Oil & Tar Sands Pipelines – Conference Room A

Sven Biggs, STAND.earth
-Art Tanderup, Bold Nebraska
-Cedar Parker George, Tulalip / Tsleil-Waututh Nation

3. Gas Pipelines – Conference Room B

-Steve Norris, Beyond Extreme Energy
-Lori Glover, Big Bend Defense Coalition
-Amanda Lapina, SEIU Healthcare Pennsylvania / Mars Parent Group
-Cheryl Johncox, Sierra Club

4. Oil Trains – Frick

Ethan Buckner, Earthworks
-Andrés Soto, Communities for a Better Environment
-Heidi Harmon, Mayor of San Luis Obispo
-Vivian Kornegay, Albany Common Council NY


10:10-11:10am Story Panel 2nd block

1. Regional Case Studies: PNW / Lummi & Gulf Coast – Conference Room A

Misha Mitchell, Atchafalaya Basinkeeper
-Rena Priest, Lummi Indian Nation
-Jasmine Zimmer-Stuckey, Columbia Riverkeeper / Power Past Coal
-Travis London, 5th District HELP of St. James Parish

2. Local Impacts in Pittsburgh – Conference Room B

Melissa Troutman, Public Herald
-Ashley Funk, Mountain Watershed Association
-Gillian Graber, Protect Penn Trafford
Richard Mosley – Fayette Health Campaign
Sarah Grguras- Fossil Free Pitt
Stacy W Long – East Run Hellbenders Society

3. State & Local Campaigns (inc. Local Land-Use Regulations) – Frick

Alex Ramel, STAND.earth
-Diane Sipe, Marcellus Outreach Butler
-Marta Segura, Center for Biological Diversity

4. Other Infrastructure: LNG, Power Plants, Injection Wells, & More – Stern Wheeler

-Monica Huertas, No LNG in PVD Campaign
-Patty Hoffman, Protect Elizabeth Township
-Chief Na’Moks, Tsayu (Beaver) Clan, Wet’suwet’en Nation

11:10-11:30am BREAK


TRAINING BLOCKS: There are 3 training blocks–each an hr long–with 4 tracks: legal & technical track, political track, organizing track, and actions & art track. These trainings will provide participants with useful content on how to further develop our approach to issues and campaigns.

11:30-12:30pm Block 1 Trainings

1. Using Legal Tools to Fight Back – Conference Room A

Adrienne Bloch, Earthjustice
-Kate Hudson, Waterkeeper Alliance

2. Recruitment & Leader Development – Conference Room B

Lisa Marshall, Mothers Out Front
Cathy Collentine, Sierra Club

3. Campaign Strategy – Frick

-Clayton Thomas-Muller, 350.org

4. Leveraging Visuals, Symbols and Stories to Build PowerStern Wheeler

-Beka Economopoulos, Not An Alternative / The Natural History Museum
-Jason Jones Not An Alternative / The Natural History Museum


12:30-1:30pm Lunch – William Penn Ballroom


1:30-2:30pm Block 2 Trainings

1. Monitoring to Defeat Polluters & Hold Them Accountable – Conference Room A
Frank Finan

-Nadia Steinzor, Earthworks

2. Social Media & Messaging – Conference Room B

Emily Jovais, 350.org
-Vanessa Tsimoyianis, STAND.earth
-Drew Hudson, 198 Methods

3. Targeting: Who Holds the Power and How to Move Them – Frick

Julian Noisecat, 350.org
-Claire Miller, Toxics Action Center

4. Using Direct Action to Win – Stern Wheeler

Marla Marcum, Climate Disobedience Center


2:40-3:40pm Block 3 Trainings

1. Legal & Citizen Intervention – Conference room A

Tabitha Smith Tripp, Shawnee Forest Sentinels
-Maggie Henry, Beyond Extreme Energy

2. Building Alliances & Networks – Conference Room B

Madeline Stano, Greenlining Institute

3. Creating Political Power at the State Level – Frick

-Whit Jones, LeadLocally
-Hannah Adams, BOLD Alliance
-Arlene Burns Mayor of Mosier, OR

4. Creative Art as a Campaign Tool – Stern Wheeler

-Rachel Schragis, People’s Collective Arts
-Emily Simons

BREAK 3:40-4:15pm

4:15-6:00pm Collaborative Discussion – William Penn Ballroom

This will be a full summit wide discussion around priority things for collaboration across the space of people fighting oil and gas. This space will have breakouts to build on the ideas that participants have been coalescing around for collaboration with each other. The goal will be to Identify four things for potential movement collaboration to be workshopped further in the Sunday morning Collaboration Break outs. Facilitated by:

-Liz Butler, Movement Strategy Center
-Cathy Collentine, Sierra Club
-Kendall Mackey, 350.org
-Sue Rosenberg, Extreme Extractive Energy Collaborative/ Coalition Against Pilgrim Pipelines
-Deborah Rosenstein, 350.org

6:00-6:15pm Announcements and Logistics

BREAK 6:15-6:30pm

6:30-7:00pm Reception,  Drinks and Networking- William Penn Ballroom

7:00-8:00 THE 2017 COMMUNITY SENTINEL AWARDS FOR ENVIRONMENTAL STEWARDSHIP-  William Penn Ballroom

Celebrating the heroes who guard their communities from the harms of oil and gas development

-MC – David Braun, Rootskeeper
-Keynote – Sandra Steingraber, author

Award winners:

-Ranjana Bhandari of Arlington, TX
-Frank Finan of Hop Bottom, PA
Ray Kemble of Montrose, PA

Presenting Awards
-Jennifer Krill, Earthworks
-Marty Kearns, Halt the Harm
-Doug Shields, Food and Water Watch

8:00-8:45 Reception

SUNDAY

8:00-10:00am Breakfast – William Penn Ballroom


ALL DAY

9:00am-2:30 pm Childcare -Conference Room C

9:00am-6:00pm – Art build -Riverboat

9:00am- 6:00- Logistics/Digital Office- Conference room D


10:00am Opening: Revisit yesterday’s process and discussions. Map out the agenda for the day


*The following sections are subject to change in time and room. Please join us in the William Penn ballroom (WP level) at 10:00 to plan out our day, and check back on the website or text loop for up to date info on time and room assignments.*

11:15-12:15am Campaign Strategy Sessions

1. Fighting FERC – Conference Room A

-facilitated by Melinda, Tuhus Beyond Extreme Energy

2. Strategize to Stop Shell Cracker Plant & Additional Petrochemical Buildout – Conference Room B

-facilitated by Veronica Coptis- Center for Coalfield Justice

3. Resist Trump, Resist Fossil Fuels – Frick

-facilitated by Kendall Mackey, 350.org

4. Stop ETP -Stern Wheeler

-facilitated by Ethan Buckner, Earthworks

5. Line 3 – William Penn Ballroom FRONT

6. Mountain Valley (MVP) and Atlantic Coast Pipeline (ACP) – William Penn Ballroom BACK

-facilitated by Carolyn Reilly, Bold Alliance


12:30-1:20pm Discussions relevant to those engaged in oil and gas resistance

1. Direct Action Tactics – Conference Room A

facilitated by Linda Capato, Movement direct action organizer and Robert Chanate, Indigenous Peoples Power Project (IP3)

2. Harassment of Activists – Conference Room B

facilitated by Joye Braun, Indigenous Environmental Network and Rye Butler, Greenpeace USA

3. Making Fossil Fuel Issues a National Conversation in 2018 – Frick

facilitated by Yong Jung Cho, LeadLocally and Brant Olson, ClimateTruth

4. Using Financial Tools to Fight Fossil Fuel Projects – Stern Wheeler

-facilitated by Larry Shapiro, Rockefeller Family Fund and Karen Orenstein, Friends of the Earth


1:30-2:30pm Lunch & Keynote: Collaborating to Win – William Penn Ballroom

facilitated by Robby Diesu, Stop The Frack Attack
Nalleli Cobo, People Not Pozos/Stand LA/South Central Youth Leadership Coalition
Angelo Logan, Moving Forward Network
-Elise Keaton, Greenbrier River Watershed Association

2:30-2:45pm Close General Programming William Penn Ballroom

3:00-5:00pm Nonviolent Direct Action Training -William Penn Ballroom

Veronica Coptis- Center for Coalfield Justice
Robert Chanate- Indigenous People’s Power Project

2:30-7:00pm Field Trips (details on the next tab)

Field Trips to See Local Impacts hosted by FrackTracker, EarthWorks, and Air Quality Collaborative

-Field Trip to See Lummi Nation Exhibit, hosted by Not An Alternative / The Natural History Museum

7:00-9:00pm Movie Screenings with Popcorn and Beer- William Penn Ballroom

Water Warriors
Blowout: Who’s Next? with intro by Hope Forpeace
Black Snake Killaz: A #NoDAPL Story

SUNDAY FIELD TRIPS

We’ve organized two field trips on Sunday, November 19 starting at 3:00pm to support the local communities directly impacted by the fossil fuel industry and pay tribute to an exciting Lummi Nation exhibit nearby.

RSVP now to one of the trips before spots fill up. Transportation and lunch will be provided.

  1. Local Impacts Tour: Join us for a tour of major oil & gas extraction, processing, and transmission facilities within an hour of Pittsburgh to hear from community members, see the pollution with your own eyes through Earthworks’ infrared FLIR camera, and learn how to use FracTracker’s new monitoring app. Sign up here to reserve a seat on the local impacts tour.
  2. Visit the Lummi Nation Exhibit: Join us for a visit to the Carnegie Museum of Natural History to see an exhibition called “Kwel’ Hoy: We Draw The Line” based on the Lummi Nation’s Totem Pole Journey to bring attention to proposed threats to water, land, and our collective future. RSVP here if you’d like to attend.